תכנית "סולמות - מוזיקה לשינוי חברתי" היא תכנית תזמורתית לילדים אשר הוקמה על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית בשיתוף עם אוניברסיטת תל אביב. התכנית מתמקדת בראש ובראשונה בילדים מקהילות שאין ידן משגת להעניק לימודי העשרה ברמה גבוהה.

"סולמות" הוקמה בהשראת התכנית אל סיסטמה וונצואלה, הפועלת מזה ארבעים שנה וזכתה למוניטין בינלאומי ופרסים רבים, אולם הותאמה לאופי הייחודי של החברה בישראל. על מנת לחסוך במשאבים ולהגיע למספר רב של ילדים, התכנית נבנתה באופן של שיתוף פעולה בין ארגונים קיימים.

מעבר לשעורי הנגינה ע"י מורים שמקבלים הכשרה מיוחדת באוניברסיטת ת"א, נגני התזמורת הפילהרמונית מבקרים בפרויקטים, מנגנים לילדים ועובדים איתם, וילדי הפרוייקט מגיעים להיכל התרבות להאזין לנגינת התזמורת.

 

   מקור


"אם הילדים לא מגיעים למוזיקה, כלי הנגינה יבואו אליהם"

גל אפלרויט. גלריה, עתון "הארץ" 20.3.2016

 לכתבה המלאה

"כ–1,200 ילדים שלא היה להם סיכוי אחר לנגן, לומדים מוזיקה מידי נגנים מקצועיים בתזמורות בית ספריות ברחבי הארץ. "סולמות" נבנתה בהשראת התוכנית העולמית "אל סיסטמה" והמנהלת שרה אלבז, שהופיעה אתמול עם אחת התלמידות בוושינגטון, מסבירה למה אין אצלם אודישנים. 

הגוף האחראי על הבאת המוזיקה לנווה מיכאל, לדרום תל אביב ולעוד מקומות הוא "סולמות — מוזיקה לשינוי חברתי". לפני שש שנים הוא החל להפעיל שלוש תוכניות נגינה בשלושה מוסדות חינוכיים, וכיום התרחב ל–18 תזמורות ב–15 ערים בארץ, בהן שדרות ומצפה רמון, באר שבע ואופקים, יבנה ורחובות וכרמיאל. כ–1200 ילדים מנגנים בתוכנית, מתוכם קרוב ל–300 ילדים ערבים. הרעיון הוא להביא את המוזיקה לילדים שלא מגיעים אליה בעצמם, ובכך לשפר את חינוכם ואת חייהם. 90 מורים מועסקים היום ב"סולמות" והם מגיעים גם ליישובי הפזורה הבדואית, למקומות שאין אליהם כביש גישה מסודר.''

לכתבה המלאה