"אל סיסטמה" היא תכנית לאומית לחינוך מוסיקלי חינם לילדים ונוער מרקע סוציו-אקונומי נמוך בוונצואלה. הרשת הוקמה לפני כ-40 שנה על ידי חוזה אנטוניו אבראו, כלכלן, פוליטיקאי, מנצח ופסנתרן, כאמצעי למשיכת שכבות נרחבות של נוער אל המוסיקה הקלאסית תוך הקניית ערכים העשויים לקדם את הנוער גם בתחום החברה ואיכות החיים. על ידי אספקת כלי נגינה ללא תשלום ופטור משכר לימוד באמצעות רשת של מרכזים ברחבי המדינה, ה"סיסטמה" שמרה על אלפי ילדים מפני סמים, אלכוהול, אלימות הקשורה בכנופיות רחוב והובילה ליצירתן של עשרות תזמורות מקצועיות.

כיום חצי מיליון ילדים משתתפים בתכנית.

בין התזמורות הרבות שהוקמו במסגרת תכנית סיסטמה, בולטת בעלת השם העולמי תזמורת הנוער הסימפונית של ונצואלה על שם סימון בוליבר תחת מנהלה המוסיקלי גוסטבו דודאמל אשר הוא בעצמו בוגר של "סיסטמה" והוא גם המנהל המוסיקלי של התזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס. התזמורת עורכת סיורים ברחבי העולם ומופיעה באולמות החשובים כאשר כל הכרטיסים נמכרים מראש. לאחר שהגיל הממוצע של הנגנים עלה גבוה מדי, ורשמית כבר לא היתה תזמורת נוער, היא הוחלפה על ידיתזמורת הנוער תרזה קארניו Teresa Carreño Youth Orchestra שהיא עכשיו תזמורת הנוער הלאומית בגיל תיכון של "אל סיסטמה".

המודל אומץ במדינות רבות, בהן ארה"ב ובריטניה ובמידה מצומצמת גם בארץ.

 

 

א. "אל סיסטמה של וונצואלה"

כתבת וידאו ב- New York Times

Venezuela’s El Sistema

New York Times/Culture

By Gabe Johnson

Mar. 1, 2012

 

ב. "לחימה בעוני חמושים בכינורות"

כתבה ב- New York Times

Fighting Poverty, Armed With Violins

New York Times/Music

By Daniel J. Wakin

Feb. 15, 2012

 

ג. אל סיסטמה וונצואלה

באתר הפרוייקט המוסיקלי באטלנטה

El Sistema Venezuela

Atlanta Music Project Website


 

ד. "מוסיקה ככלי לשינוי חברתי"

עופר סלע," דה מרקר", זירת הדעות 23.4.2014

לכתבה המלאה

"כמי שמתגורר בפריפריה ופועל עם גוף הנמצא בפריפריה, אני יודע כי לפעילות מוסיקלית עם ילדים ובני נוער יש תפקיד משמעותי בהתפתחותם ובהפיכתם לאנשים קשובים יותר".

"....."אל סיסטמה" - "השיטה", רשת של תזמורות ומרכזי מוסיקה לילדים ונוער ברחבי ונצואלה. החזון של אבראו היה פשוט – להקים בכל שיכון עוני מרכז ללימוד מוסיקה ולתת למוסיקה למשוך אליה ילדים שבמקום להסתובב ברחובות מוכי הפשיעה ולהיגרר בעצמם לאלימות, לסמים ולפשע, יתחילו ללמוד לנגן בגיל צעיר ויצטרפו לתזמורת שהיא עולם קטן בפני עצמו שמחייב שיתוף פעולה, הקשבה והבנה.

"ממשלת ונצואלה, ........., נתנה את המימון לפרויקט שהצמיח מאז מוסיקאים מחוננים רבים. ..."

"אבראו ניסח את חזונו כך: "בואו נגלה לילדים את יופיה של המוסיקה, והמוסיקה תגלה להם את יופיים של החיים".

"כמנכ"ל הסימפונייטה הישראלית באר שבע, וכמי שהיה בעברו יו"ר בית ספר ויו"ר ועדת החינוך במועצה האזורית יואב, ברור לי הפוטנציאל הגלום בפעילות תרבותית לילדים ובני נוער. ..."

לכתבה המלאהה. תזמורת הנוער תרזה קארניו

בתזמורת הנוער תרזה קארניו Teresa Carreño Youth Orchestra משתתפים המוסיקאים הטובים ביותר מבתי הספר התיכוניים מתכנית המוסיקה אל סיסטמה שבוונצואלה. 

 

גוסטאבו דודאמל מנצח על תזמורת הנוער תרזה קארניו 

מקור